notorický klamár?

notorický klamár?

Odoslaťod Magdalene » So Nov 28, 2009 8:39 pm

Mám za sebou pomerne dlhý a intenzívny vzťah s mužom, o ktorom som si už dnes istá, že má veľký problém s klamaním.

Napriek tomu, že tvdil, že mal na svoje klamstvá dôvod, mne sa zdá, že jeho klamanie je ďaleko za hranicou toho, čo dokáže normálny človek s normálnym svedomím zniesť.
Uvedomujem si, že kto klame, bude klamať asi už navždy, no zároveň viem, že ma miluje tak isto, ako ho milujem ja.
Existuje niečo ako notorický klamár? Diagnóza či porucha? A ak áno, dá sa liečiť alebo odnaučiť? Či je to iba nedostatok morálky?
Nechcem žiť ďalej vo falošných nádejách, že sa niečo zmení samo od seba (už dostal veľa šancí). Zdá sa mi, že si akosi nedokáže uvedomiť, že čokoľvek mi povie, bude to lepšie, ako klamstvo, ktoré už aj tak viem na 100% vycítiť.

Prosím o názor alebo skúsenosť.
Ďakujem.
Magdalene
 
Príspevky: 2
Založený: So Nov 28, 2009 8:27 pm

Re: notorický klamár?

Odoslaťod Richard Gróf » So Nov 28, 2009 10:11 pm

notoricke klamanie aj napriek tomu, ze je klamstvo opakovane odhalovane, moze mat rozne priciny. Napadaju ma tieto...
... organicke zmeny v mozgu (napr. pri niektorych poruchach pamate) - clovek je presvedceny o pravdivosti svojich slov
... bludy vplyvom psychoz - aj tu sam veri tomu, co hovori
... vypocitavost, vedoma manipulacia alebo ako hovorite Vy, mozno nedostatok moralky
... klamstvo ako obrana vlastneho sebaobrazu, klame nie kvoli Vam, ale kvoli sebe. Priatel mozno potrebuje klamat seba, aby neklesol vo svojich vlastnych ociach. Nezalezi az tak, ci tomu uverite Vy, ale ci tomu uveri on. Alebo este inak... mozno on potrebuje uverit tomu, ze ste mu uverili.
... klamstvo si podvedome zelate Vy. Hovorite, ze nechcete byt klamana, ale mozno chcete zit vo falosnych nadejach, mozno ho chcete vidiet lepsieho nez je a on to moze citit.
... klamstvo ako zvyk a aicka naucena reakcia z minulosti
... notoricke klamstvo sa zvykne casto objavovat aj pri zavislostiach
....viac o autorovi prispevku na http://www.onlinepsycholog.sk/o_mne.html
Richard Gróf
Site Admin
 
Príspevky: 101
Založený: Pi Júl 03, 2009 3:05 pm

Re: notorický klamár?

Odoslaťod Magdalene » Ut Dec 01, 2009 9:49 pm

Ďakujem pekne za odpoveď.
Svojim klamstvám určite sám neverí, pretože jednoducho vie, že klame (pri odhalení alebo podozrení ide aicky do nezmyselného útoku, vidím to na spôsobe reči, gestách...), čiže žiadne ospravedlnenie v tomto zmysle nehľadám.
Videla by som to skôr na kombináciu 3 až 6 bodu. Keď však tvrdí, že chce na sebe pracovať a už taký byť nechce, čo mu mám poradiť? Resp. ako s ním pracovať?
Na priame konfrontácie odpovedá útokom, zlomí sa až vtedy, keď sa sám rozhodne, alebo sa situácia vyhrotí do extrému. To rozhodnutie mi dáva vždy nejakú nádej, no predchádza tomu vždy dlhé obdobie, kedy mi intuícia hovorí jedno a on druhé. Ťažko sa mi s tým žije. Neviem ako mám reagovať.
Hľadám jednoducho aj inú možnosť ako definitívny rozchod.
Už si ani neviem, či môže pomôcť psychoterapeut - už sme raz spolu na terapii boli a zahájil ju tým, že psychologičku oklamal, prečo naposledy presúval termín stretnutia...pritom to bola úplná zbytočnosť a nič by sa nebolo stalo, ak by povedal pravdu, lebo dôvod bol úplne normálny...
Magdalene
 
Príspevky: 2
Založený: So Nov 28, 2009 8:27 pm

Re: notorický klamár?

Odoslaťod jules » Ne Máj 18, 2014 7:46 am

Je 5 rokov po tvojej sprave. Ako to všetko dopadlo ?
jules
 
Príspevky: 1
Založený: Ne Máj 18, 2014 7:39 am

Re: notorický klamár?

Odoslaťod anabella » Št Júl 03, 2014 9:45 pm

Ahoj. Mám taký istý problém. Môj manžel je poriadny klamár a príznaky sú podobné, ako v článku hore. Neviem, čo si počať. V inom svetle je veľmi dobrý, veľmi šikovný, veľmi láskavý a veselý. Svojím klamaním však už napáchal toľko nezhôd a finančných problémov, že aj dobré vlastnosti sa strácajú v hmle. Sú nejaké postupy, ako tomu pomôcť? Aké otázky si mám klásť, aby sa to zlepšilo. Nachádzame sa v situácii pred rozvodom.
anabella
 
Príspevky: 1
Založený: Št Júl 03, 2014 9:30 pm


Naspäť na Iné

cron