Migréna

Migréna

Odoslaťod zoa » Št Júl 16, 2009 11:34 am

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či môže mať migréna psychický pôvod? Ak áno, zaujímalo, čo môže vyvolať migrénu a aké psychické faktory ju ovplyvňujú. A či je charakteristická pre niektoré psychiatrické diagnózy.
Ďakujem.
zoa
 
Príspevky: 9
Založený: Št Júl 16, 2009 11:29 am

Re: Migréna

Odoslaťod Richard Gróf » So Júl 18, 2009 1:13 pm

Polozila ste zaujimave otazky. Ja sam nie som neurolog (migrena), ani psychiater (psychiatricke diagnozy) - bola by to otazka pre nich - a ani s migrenami nemam prakticke skusenosti. Preto Vam viem ponuknut iba sprostredkovane informacie. Trochu som hladal na internete a myslim, ze na Vasu poslednu otazku, ohladne spolocneho vyskytu migreny a psychiatrickych ochoreni je pozoruhodnou odpovedou nasledujuci clanok prazskej neurologicky... http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=1971 ...

...zaujimave je, ze rozsiahla vyskumna americka studia, na ktoru sa tento clanok odvolava, dokazuje vyznamne zvyseny spoluvyskyt depresie a migreny. Zaroven nepotvrdzuje, ze by depresia vplyvala na frekvenciu alebo prognozu migreny a pocas dvojrocneho pozorovania sa nepreukazala ani suvislost medzi trvanim migreny a vyskytom depresie. Tieto vysledky su pomerne zarazajuce, lebo statisticky vyznamne nepreukazuju suvis medzi "psychogennym" vzajomnym ovplyvnenim depresie a migreny. Vysvetlenie vzajomneho vyskytu tychto dvoch fenomenov autorka clanku predpoklada na urovni neurotransmiterov. So "psychologickou" suvislostou medzi migrenou a depresiou vsak pocitaju viacere internetove zdroje, na ktore som pocas hladania natrafil. Teda vseobecne sa predpoklada, ze zhorsena psychicka kondicia moze vyvolat/podporit atak migreny a naopak, ze pravidelne ataky migreny zhorsuju psychicku kondiciu. Spominany vyskum vsak naznacuje, ze to nemusi byt az take samozrejme.

Keby sme sli dalej, tieto zavery mozu vrhnut tien pochybnosti aj na otazku stresu. Ak depresia - vyrazne zhorseny psychicky stav - nema vplyv na priebeh migreny, mozeme to predpokladat u stresu? Napriek tomu vplyv stresu na migrenu potvrdzuje skoro kazdy (doveryhodny) internetovy zdroj, na ktory som natrafil, a je aj prirodzenym logickym predpokladom. Stres moze zmenit metabolicke procesy a stravovanie, hladinu hormonov, cinnost srdca a ciev, cyklus spanku a bdenia a samozrejme ma vplyv aj na neurochemicke procesy. Podla toho, co som cital, vsetky tieto (a asi aj dalsie) faktory zas vplyvaju na migrenu. Neviem si teda predstavit, ze ak stres ovplyvnuje vsetky tieto veci, neovplyvni v konecnom dosledku tiez migrenu. Na druhej strane depresia tiez ovplyvnuje hladinu hormonov, stravovacie navyky, cyklus bdenia a spanku atd. a na vyskyt migreny (podla zmieneneho americkeho vyskumu) nevplyva.

Pytate sa na psychicky povod migreny... ale asi tym nemyslite len otazku stresu. Predpokladam, ze aj tu sa v niektorych pripadoch mozu uplatnovat vseobecne psychosomaticke mechanizmy. Teda, ze bolesti hlavy (prip. migrena samotna) mozu mat v kontexte minulosti a sucasnosti zivota cloveka svoj skryty psychologicky vyznam. Od kolegov som pocul, ze boli svedkami toho, ako psychoterapeuticka intervencia v inej oblasti (napr. v rodinych vztahoch) sekundarne odstranila chronicku migrenu. Sam som to ale nevidel, ani s tym nemal skusenost...

Viem, ze tento moj prispevok Vam jednoznacne odpovede nedal, a ani nemal tu ambiciu ... je tiez mozne, ze cim viac budete hladat, tym tej jednoznacnosti bude menej :) Mnohi odbornici na roznych strankach doporucovali zostavit si vlastny "kalendar", v ktorom sledujete priebeh Vasej migreny a Vase faktory, ktore na to vplyvaju. Nemam skusenost ako to funguje s migrenou, ale s mojimi klientmi taketo sebapozorovanie pomocou "kalendara" obcas robime pri inych symptomoch a casto to prinasa zaujimave poznanie.

Samozrejme budem rad, ked napisete aspon par riadkov Vasich priamych skusenosti alebo nazor na psychicke spustace migreny.
....viac o autorovi prispevku na http://www.onlinepsycholog.sk/o_mne.html
Richard Gróf
Site Admin
 
Príspevky: 101
Založený: Pi Júl 03, 2009 3:05 pm

Re: Migréna

Odoslaťod zoa » Ne Júl 19, 2009 6:44 am

Ďakujem za odpoveď. Vážim, že ste sa pozreli aj na iné odkazy, ktoré sa priamo netýkajú Vašej profesie, určite budú zdrojom informácii pri mojich ďalších pátraniach. Chcela by som v ďalších riadkoch napísať len to, čo si myslím o mojej situácií, neviem či som ju vystihla správne, ale vlastne toto sú moje úvahy súvisiace s migrénou....

Po mnohých rokoch liečby u neurológa sa mi stav neupravil, nie len, že neupravil, ale stále sa mi zhoršuje. Bežné lieky mi nezaberajú a čim ďalej tým viac uvažujem nad tým, kde môže prameniť pravá príčina mojich obtiaží. A či ju môžem hľadať v psychickej oblasti. Moje putovanie za vyliečením migrény začalo po rokoch farmakologickej liečby neurológom . Žiaľ úspešnosť bola mizerná. A tak som začala siahať aj po iných alternatívnych metódach s nádejou, že vyriešim svoju situáciu. Dostala som sa až, k pomerne známemu „liečiteľovi“
lebo som dúfala, že príde k zlepšeniu. No môj stav miesto toho, aby sa zlepšil sa začal zhoršovať a po psychickej stránke som bola na tom zle. Začali sa u mňa prejavovať rôzne obsesie a pseudohalucinácie, bola som veľmi vystrašená a nevedela som, čo sa so mnou deje
a tak som sa prvýkrát rozhodla navštíviť psychiatra. Ale to je už ďalšia história, ako mi nevedeli dať tie správne lieky.....nakoniec som všetky lieky vysadila, a neužívam ich asi osem rokov. Mojou oficiálnou diagnózou zaostala však schizotypová porucha osobnosti..
A vlastne na túto skutočnosť, by som chcela nadviazať / i keď si myslím, že som jasné HPO/ . Ľudia trpiaci týmito poruchami majú zníženú stresovú odolnosť, čiže určitým spôsobom, by sa táto indispozícia asi mala prejaviť. Sa pýtam, či odpoveďou nemôže byť práve migréna, hlavne ak má pacient aj fyzické dispozície k prepuknutiu záchvatu?
Ak, áno potom by sme mohli prísť k záveru, že niektoré psychické choroby sa spolupodieľajú na vzniku záchvatu migrény niektorou svojou zložkou, alebo aj komplexom zložiek.
Ak sú skutočne „spolutvorcom“ záchvatu, tak obmedzenie faktorov spolupodieľajúcich sa na vzniku záchvatov by malo priniesť trpiacemu úľavu. V tomto prípade nehovorím, o vyliečení , lebo sú tu ešte aj iné faktory , ktoré psychoterapiou zrejme ovlyvniteľné nie sú. Patrí sem zloženie stravy, užívanie potravinových doplnkov ale i liekov.
Sa pýtam, či existuje spôsob terapie, ktorá v spomínaných prípadoch a diagnózach dokáže posunúť hranicu stresovej odolnosti , a nie len to, ale aj dokáže odhaliť príčinu stresových faktorov, dokázala sa nimi zaoberať a vyriešiť? Myslím skôr nejakú analytickú metódu.

Napr. sa mi stáva, že v momente ako sa začnem učiť angličtinu, do desiatich min. ma zastihne migrénový záchvat. Rozmýšľala som, čo by mohlo byť príčinou, a tak ma napadlo, že nám v škole učiteľka dávala päť minút do konca hodiny čas ,aby sme sa naučili slovíčka, potom začala skúšať. Pre mňa to bol ohromný tlak na psychiku, vždy som mala hroznú trému, lebo nie som typ študenta, ktorý by bol zdatný v jazykoch, som mierne dyslektická a pre mňa naučiť sa niečo za tých pár minút bolo nereálne....

Neviem, čo by som k tomu dodala, asi len toľko, že za tých 20 rokov, čo trpím migrénou sa u mňa už vybudovali určité mechanizmy sebapoškodzovania , nie je to ešte také vážne, ale speje to týmto smerom...a viem, že je to preto, lebo neviem situáciu riešiť.....ale to je už ďalšia kapitola o vzťahoch....a tolerancii , či skôr netolerancii okolia... ..
zoa
 
Príspevky: 9
Založený: Št Júl 16, 2009 11:29 am

Re: Migréna

Odoslaťod Ivan » St Mar 17, 2010 7:44 pm

Zoe, Gróf pravdivé odpevede na tvoje otázky nepozná, preto ti neodpovedal.
Ivan
 
Príspevky: 7
Založený: Po Aug 10, 2009 4:24 pm

Re: Migréna

Odoslaťod ...zoa » Pi Mar 19, 2010 7:36 pm

Ahoj Ivan.
Dávno som Ťa nikde nečítala. Ako sa máš?

No pravda je taká, že som tomuto pánovi Grófovi vďačná za to, že mi venoval vôbec pozornosť a zaoberal sa mojím problémom. Umožnil mi pohľad z jeho strany. Prezentoval nezaujatý pohľad na vec. Som bola veľmi rada, že mi napísal.
A pravdivé odpovede......tie nepozná nikto...
A ešte som rada, že sa mi snažil pomôcť s bakalárskou prácou, ale môj školiteľ mi zvolil inú tému. ktorá je pánovi Grófovi asi dosť blízka :) bude sranda ak mi bude robiť oponenta :D
...zoa
 
Príspevky: 6
Založený: St Nov 18, 2009 8:34 pm

Re: Migréna

Odoslaťod ...zoa » So Jan 25, 2014 5:22 pm

Pohľad po rokoch.....

Situácia sa zhoršila natoľko, že ma vyhodili zo zamestnania. Musela som odísť z práce, ktorú som mala veľmi rada, a ktorá ma nabíjala energiou. Nezvládala som pozerať na tie staré blikajúce monitory, ktoré napájala stará elektrická sieť, ktorá bola preťažená rôznymi prístrojmi natoľko, že sa mi po dvoch hodinách spustila migréna. Potom začalo šikanovanie a nakoniec ma chceli donútiť podpísať polovičný úväzok sanitárky. ...tak som radšej odišla.....
A toto sa stále opakuje dokola na každom pracovisku.
Nenávidím svoje migrény!!!!!!!
Niekedy už nevládzem ani žiť, lebo nevidím východiská.
...zoa
 
Príspevky: 6
Založený: St Nov 18, 2009 8:34 pm

Re: Migréna

Odoslaťod ...zoa » Ne Jan 26, 2014 7:23 pm

....chodievam ku psychologičke, tvrdí, že zneužívanie mojim bratom má značný podiel na mojich stavoch. Začínam nenávidieť svoju rodinu, mali to byť moji najbližší a pomáhať mi, a nie ničiť život! Niekedy vchádza do mňa taká zlosť.., a niekedy zasa cítim, že ich mám rada a potrebujem ich. Nevyznám sa v tom mám z toho strašne protichodné pocity.
Ako sa dá v tomto spraviť poriadok?
...zoa
 
Príspevky: 6
Založený: St Nov 18, 2009 8:34 pm


Naspäť na Iné

cron