Zena manipulatorka

Zena manipulatorka

Odoslaťod esprit » Pi Feb 20, 2015 1:57 pm

Dobry den
Mam taky problem moja manzelka je manipulator. Odomna vyzaduje aby som vsetko plnil na sto percent ale ona nieje ochotna urobit pre mna a pre udrzanie manzelstva nic. Neustale mi rozkazuje urob to urob tamto, a ked to urobim tak je to zle stale si nieco najde vyvolava vo mne pocity viny . Nemozem robit to co mam rad brani mi venovat sa konickom, priatelom,rodine a neustale na mne hlada chyby, a nieje ochotna si pripustit svoje. Zacinam mat problem so sustredenim a moje sebadovera padla na minusove hodnoty. Ako mam s takouto zenou dalej zit viem ,ze sa nezmeni potreboval by som poradit ako na nu. Poukazat na jej nedostatky vsetko len zhorsuje rozzuri sa a zacne kricat. Nema voci mne stipku ucty. Mohli by ste mi prosim vas poradit ako ju mam dostat pod kontrolu. Mame spolu 2,5 rocnu dceru inac by som sa uz davno na nu vykaslal.
Dakujem
esprit
 
Príspevky: 1
Založený: Pi Feb 20, 2015 1:39 pm

Re: Zena manipulatorka

Odoslaťod Argo » Pi Apr 03, 2015 12:24 am

V tomto prípade môže byť veľmi nápomocná kniha od Isabelle Nazare-Aga: Nenechte sebou manipulovat. Dá sa kúpiť napríklad v internetovom kníhkupectve Martinus: http://www.martinus.sk/?uItem=168373

Stručný návod ako existovať s takým človekom, resp. pár bodov, ako na to:

-Prijatie skutočnosti, že z manipulátorom sa normálne komunikovať nedá!! Prestať očakávať zmenu a dúfať v zázračný obrat v konaní manipulátora.
-Dôležité je, aby manipulatívna osoba došla k záveru, že sa vás svojimi výrokmi nemôže dotknúť. Je rozumné odpovedať pohotovo, bez známky podráždenia či nevraživosti.
-Trpezlivosť: výsledky vašich zmenených postojov sa prejavia až po niekoľkých mesiacoch.
Svoje správanie priebežne prispôsobujeme manipulátorovým reakciám: niekedy je vhodnejšia neurčitá odpoveď, niekedy humorná či ironická poznámka, v inej situácií zase rázne odmietnutie.
Na osobný útok jasná odpoveď: „Ak si niečo také chceš myslieť, tak si to pokojne mysli.“

Pri komunikácií z manipulátorom sa uplatňuje tzv. kontramanipulácia (cieľom je stať sa ľahostajný k manipulácií). Tá má určité zásady:

-Hovoriť v krátkych vetách
-Vyjadrovať sa neurčito
-Používať ustálené frázy, príslovia, všeobecné zásady
-Používať tiež neurčité „sa“, „človek“, „ľudia“ (všeobecná rovina)
-Žartovať ako náhle to situácia dovolí
-Usmievať sa, hlavne na konci vety, ako náhle to situácia dovolí
-Zosmiešňovať sám seba (žartovať na svoj účet)
-Hovoriť stále zdvorilo
-Nezaplietať sa do diskusie, pokiaľ to k ničomu nevedie alebo speje len k zneužívaniu
-Vyhnúť sa agresivite
-K irónií sa uchýliť len vtedy, keď chceme manipulátora odbiť a sme si pritom istý sami sebou
-Krátko sa ospravedlniť ale neospravedlňovať sa

A ešte pár opatrení:

Okamžite zrušiť akýkoľvek systém ťaživej závislosti, ktorý medzi vami vznikol.
Je vhodné POSTUPNE prerušiť určitý proces, vzťah (frekvenciu telefonátov, stretnutí...). Zmenu treba prevádzať postupne. Je potrebné sa zbaviť podmieneného reflexu napr. nutne volať vždy späť, nejako (pre vás ) škodlivo reagovať.
Zrušiť iba tie rituály, ktoré sú vám na obtiaž a nespôsobujú vám radosť.

Prestať manipulátorovi hovoriť podrobne o svojich záležitostiach
Čím podrobnejšie mu hovoríte o svojom konaní alebo o svojich plánoch, tým lepšie bude informácie využívať. Manipulátorovi sa nesmie hovoriť všetko. Ak je to potrebné, nehovoriť mu celú pravdu.

Nereagovať na nejasne formulovanú žiadosť
Potreba nereagovať, pokiaľ nepovie všetko. Prinútiť ho, aby sa zakaždým jasne vyjadril, aj keď ste pochopili, kam smeruje: „Máš niečo v utorok večer? – Prečo?“

Všetko si poznamenávať
Pri akejkoľvek dohode je potrebné si poznamenať, na čom ste sa dohodli. Ak je to možné, tak v prítomnosti manipulátora. Preformulovať jeho výroky priamo pred ním, aby nemohol zahmlievať. Poznámky si robiť pod zámienkou, aby ste na niečo nezabudli. Uschovať si tiež akékoľvek dokumenty, ktoré dokazujú nejakú skutočnosť.

Použité zo zmieňovanej knihy „Nenechte sebou manipulovat“.
Argo
 
Príspevky: 8
Založený: Ut Okt 29, 2013 11:57 am


Naspäť na Psychológia a psychológovia

cron