Perfekcionalizmus.

Perfekcionalizmus.

Odoslaťod Slnecnica » Po Dec 21, 2009 11:46 am

Ahoj. Pracujem na svojej osobnej inventúre a jednou z mojich povahových čŕt je aj snaha o dokonalosť - perfekcionalizmus. Sú oblasti, kde mi táto črta pomáha v živote , ale našla som si aj jej odvrátenú stranu a priznávam si aj oblasti, kde ma táto snaha byť vždy 100 % ničí a oberá o radosť zo života.
Byť dokonalou a nerobiť chyby je často veľmi vyčerpávajúce. Stojí ma to veľa energie a zožiera ma pochybnosť, či aj tak nebudem podliehať kritike. Neviem dobre prijať kritiku a preto sa ničím snahou o dokonalosť. Inokedy nechcem sklamať svoje okolie, ktoré si na moju zodpovednosť zvyklo a zase som zaťažovaná pocitmi , že musím všetko spraviť bezchybne.
Už sa mi však takto žiť nechce. Rada by som si oddýchla a neniesla všetku tú zodpovednosť.
Keď o tom premýšľam, nachádzam len strohé riešenia. Také , že to a ono nebudem teda robiť vôbec, pretože polovičato to neviem .... Toto ma znepokojuje. Rada by som sa posunula do nejakých hraníc s toleranciou nedostatkou. Ale ako? :roll: Rozmýšľam..... Nejaká skúsenosť iného človeka , ako toto riešil , by mi vedela možno ukázať cestu. Mali ste niekto tento problém ? Ďakujem. S.
Slnecnica
 
Príspevky: 3
Založený: So Dec 05, 2009 10:24 am

Re: Perfekcionalizmus.

Odoslaťod M[a]nny » Ut Feb 02, 2010 2:07 am

Perfekcionalizmus je obzvlášť zákerný, ak je človek aj lenivý - to je totálna bomba. Ako to riešiť? Stanoviť si ciele, myslieť na motiváciu a tie ciele dosiahnúť tak, aby boli všetci spokojní (myslené spokojní z vašej strany, globálne človek nie je spokojný nikdy :D). Takže asi takto, netrápte sa tým, že to máte v povahe, nie je to nejaká extrémna nevýhoda, práve naopak, je to dobrá vlastnosť, ale je treba ju vymedziť. A hranicu poznáte vy sama, len ste ju ešte nehľadali ;)

Takže malá rada: Keď nabudúce budete stáť pred výzvou spraviť nejakú prácu úplne dokonale, stanovte si ciele, ktoré ak splníte, bude to bohato stačiť. Podceňte to trošku. Uľaví sa vám a s výsledkom budete spokojná, pretože dosiahnete presne to, čo ste chceli (ide tu hlavne o vnútorné presvedčenie). Prežil som to a hovorím zo skúsenosti (v mojom prípade bola aj tá avizovaná lenivosť :D riešenie bolo u mňa o to rozšírené, že som musel nájsť riadnu motiváciu). Veľa šťastia, vy to zvládnete.
M[a]nny
 
Príspevky: 4
Založený: Ut Feb 02, 2010 12:34 am


Naspäť na Sebavedomie

cron