strach z prehĺtania

Re: strach z prehĺtania

Odoslaťod Dominika122334 » So Jan 14, 2017 10:50 am

Ahojte píšem pomaly o rok čo ma to trápilo keďže som prestala písať prestalo má to trápiť proste bolo mi dobre tak som nemala za potrebu sem chodiť no po pomaly roku to začalo znova zas tie isté depky čo teraz . Poviem to rovno k si niekto z vás myslí že to prestane nie je to pravda . Celý život sa týmto budete žrať. Áno prestane na pol roka .. Na rok .. Ale potom bum zas
Ani neviem ako vám poradím ako sa toho zbavíte ale ako hovorí stan je to V hlave .. Od nauč hlavu myslieť na to .. rozmýšľam ako to prestalo mne .. tuším V lete asi dôvod bol taký že som bola doma stále doma A postupne som si zvykla na jedlo .. lenže keď som bola V skole myslela som na to bála som sa tam jesť
Neviem ako je to u vás ja sa doma nebojím prehltnúť možno teraz tabletku. . Asi tým to zas začalo
Možno to začalo aj tým že som sa zasnubila idem mať svadbu že končím školu A idem do zahraničia .. Možno som sa zľakla ako to tam bude A v hlave to ako tam budem jest .. neviem ako je to U vás ale ja sa bojím jesť proste ďaleko od domova dakedy sa smejem na tom čo je na tom iné ale vážne berem to tak že tu mi pomôžu ak niečo A tam nie .. Je to zvláštne stále rozmýšľam prečo ja .. Ale proste musíš si povedať každý musí jesť a jeme všetci rovnako že prehĺta nie je normálny ľudský proces. . Taká rada : keď ješ nemyslí na jedlo ale na to čo ideš robiť .. učenie škola rodina .. viem znie to donutene ale ver že časom to bude normálne .. A hlavne niesi jediná jediný .. spolu zvládneme
Dominika122334
 
Príspevky: 8
Založený: St Feb 03, 2016 10:13 pm

Re: strach z prehĺtania

Odoslaťod Bejka » Št Jún 29, 2017 6:37 pm

Tiež som mávala stavy, keď som jedávala iba s pohárom vody - voda mi pomohla prehltnúť. Aj ja som sa pri jedle snažila myslieť na niečo iné, to mi pomáhalo. Bývalo to občas dramatickejšie, občas bezproblémové, neriešila som to s nikým. Aj dnes sa mi to občas prihodí, ale je to krátkodobé a chvíľkové. Od kedy držím bezhistaminovú diétu, vymizol tlak z krku, strach z prehĺtania, strach z o smrti a prestala som sa v noci dusiť. Cítim sa ako nový človek. Prestala som jesť znejúce jedlá a - jogurty, syry, údeniny, zohrievané jedlá, ale aj napríklad kávu či čaje. To je moja skúsenosť.
Bejka
 
Príspevky: 2
Založený: Št Jún 29, 2017 6:23 pm

Re: strach z prehĺtania

Odoslaťod Bejka » Št Jún 29, 2017 6:39 pm

Zrejúce, nie znejúce. Jedlá, čo pri výrobe zrejú. V zozname zakázaných potravín sú aj rôzne druhy ovocia a zeleniny, či liekov.
Bejka
 
Príspevky: 2
Založený: Št Jún 29, 2017 6:23 pm

Re: strach z prehĺtania

Odoslaťod Stan » Ne Jan 07, 2018 12:01 am

Na úvod by som chcel všetkým popriať veľa ZDRAVIA A POHODY V ROKU 2018.
Chcem len reagovať na príspevok od Dominiky 122334.
Dominika má pravdu v tom, že naše problémy s prehĺtaním sa môžu kedykoľvek vrátiť - to je tá pesimistická informácia.
Na druhej strane ja mám skúsenosť, že najhoršie to bolo prvý krát, lebo som vôbec netušil čo sa so mnou deje.
Druhý krát som si to zhoršoval vlastnou panikou, že sa mi to opäť vrátilo, ale trvalo to výrazne menej ako prvý krát.
Teraz to už našťastie vôbec nemusím riešiť.
Aj keď som si jeden alebo dvakrát v hlave " vyprodukoval " myšlienku , že sa mi to vracia, tak som jej nedoprial dlhú životnosť :). Jem normálne, pijem normálne, prehĺtam aj tabletky /ale keď môžem tak sa im vyhýbam :)/.Ak mám nejaký náznak problému s prehĺtaním /resp. myšlienku, že by som mohol mať problém/ , tak ho viem nechať "odoznieť" do najbližšieho jedla. Absolútne ma nijako neobmedzuje v mojom živote. Čiže si myslím, že aj keď sa možno úplne nášho problému nikdy nezbavíme, dokážeme sa s ním tak vysporiadať , že nám vôbec nebráni v našich životoch a to je tá optimistická informácia.
Stan
 
Príspevky: 24
Založený: So Dec 07, 2013 2:11 pm

Re: strach z prehĺtania

Odoslaťod B3shya » Št Okt 17, 2019 9:18 pm

Stan, viete mi poradit detailnejsie cviky na prehltanie? Mam taky isty problem uz asi 4mesiace, vsetko mam vraj v poriadku, kontrastny rtg, ultrazvuk stitnej zlazy, akurat mam potvrdenu tetaniu...Som dost stihlej postavy, ale schudla som asi 4kg, vazim asi 49kg, velmi malo.. su lepsie a horsie dni...predtym som si jedlo vychutnavala a velmi mi tie casy chybaju. Citim sa slaba, pretoze mi chyba poriadna vyziva, suche jedla bez omacky je pre mna uz nemozne prehltnut..
B3shya
 
Príspevky: 1
Založený: Št Okt 17, 2019 9:12 pm

Re: strach z prehĺtania

Odoslaťod Stan » Po Nov 04, 2019 9:17 am

Zdravím.

Ospravedlňujem sa za neskorú odpoveď, ale upozornenie ,že je na Fóru nový príspevok skončil v SPAMe.

Mne pomohlo to, že pred každým hltom som vydýchol /nie úplne/ ... a prehltol. Asi som uveril tomu, že keď vydychujem , nemôžem sa "zadusiť". Keďže som tomu uveril, odbúral som stres z prehĺtania, prestal som proces prehĺtania sledovať , úmyselne riadiť a všetko sa dalo u mňa do poriadku... Trvalo mi to ale možno týždeň, kým to začalo fungovať,aj to najskôr s problémami. Zo začiatku som to považoval za "blbosť" , ale mne to naozaj veľmi pomohlo. Keď to spätne hodnotím, je to asi tým, že ak sú naše problémy psychického pôvodu potrebujeme niečomu veriť niečomu "fyzickému" nejakému cviku, rituálu....a keď tomu uveríme, psychika sa zlepší .... a časom je po probléme :).
Dôležité pre mňa aj je, že tomu tak verím, že aj keď sa mi problémy "chceli vrátiť" tak už nemali/ nemajú šancu... pretože mám "nástroj" ktorým som ich porazil.

Inak pozeral som spätne príspevky a Jan 2626 v príspevku z 24 September 2014 spomína Logopeda v Skalici, ktorý sa problému prehĺtania venuje...., takže ak máš stále problémy skús ho vyhľadať.
Stan
 
Príspevky: 24
Založený: So Dec 07, 2013 2:11 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Úzkosť a strach