Závislosť na eurole

Závislosť na eurole

Odoslaťod JuroK » Št Sep 20, 2018 4:22 pm

Dobrý deň mám 35 rokov pred 20 rokmi som po úraze krčnej chrbtice C2 ochrnul na celé telo a odvtedy som pripútaný na lôžko. Vtedy mi psychológ predpísal neurol 0,5 mg ktorý užívam dodnes. Celé tie roky som ho bral bez toho aby som sa vôbec zaujímal na čo je vôbec dobrý. (Už to viem a som v šoku) Popri ňom som dlho užíval aj Seroprm ktorý mi bol asi po 10 rokoch vymenený za Seroxat. Seroxat som už úspešne prestal užívať poslednú tabletku som zobral cca pred 9 mesiacmi. Popri tom som začal vysádzať aj Neurol. Z pôvodnej dávky 0,5 mg pol tabletky ráno a večer som to najprv zredukoval na štvrť tablety ráno večer. Toto zredukovanie som zvládal dobre trvalo to cca 6 mes potom som si začal dávať už len štvrť tabletky pred spaním. To som už začal pociťovať trošku taký nepokoj a chvíľu som horšie spával ale po nejakých 6 týždňoch sa všetko ako tak zrovnalo a cítil som sa v poriadku aj keď som stále horšie spával. Teraz sa pokúšam vysadiť aj tú poslednú štvrťku no asi začínam mať abstinenčné príznaky. Prejavuje sa to tak že som strašne nervózny a podráždený mám chuť sa s každým hádať aj keď to ako tak dokážem v sebe udusiť. Tiež mám pocit ako keby sa celý chvejem je to taký nepríjemný vnútorný nepokoj tiež mám pocit akoby som mal priľahnuté v ušiach a akoby mi jemne hučalo v hlave a samozrejme zle spím keď prespím v noci tri hodiny som rád. Chcem sa spýtať či sa dajú tieto príznaky závislosti niečim utlmiť bez toho aby som sa musel zas vrátiť k neurolu alebo inej chémii. Za každú užitočnú radu budem vďačný len ma prosím neposielajte k môjmu psychológovi asi by som sa mu musel poďakovať že ma na ňom tak dlho nechal a to v tomto stave riešiť nechcem :-)
Vopred za tipy rady ďakujem.
JuroK
 
Príspevky: 1
Založený: Št Sep 20, 2018 3:38 pm

Re: Závislosť na eurole

Odoslaťod Rich1987 » Št Nov 01, 2018 6:49 am

Juraj, ja si myslím, že si na výbornej ceste sa ho zbaviť. Nieže by som sa nejak vyznal, ale toto prechodné ťažké obdobie prejde a budeš si ďakovať a budeš na seba hrdý, že si to zvládol. Skús meditovať, počúvať relaxačnú hudbu, keď ti je ťažšie a viem, že sa mi to ľahko hovorí a v tvojom prípade je to obzvlášť ťažké, ale nejak sa zabaviť s niečim čo máš rád a čo ťa baví
Rich1987
 
Príspevky: 3
Založený: Ut Nov 08, 2016 10:48 am

Re: Závislosť na eurole

Odoslaťod Alžbeta » So Nov 03, 2018 5:58 pm

Dobrý deň.

Vo Vašom príspevku popisujete Váš príbeh ako ste začali užívať lieky a ako sa Vám podarilo znížiť si dávky. Máte pocit, že ste sa nich stali závislý a chceli by ste sa zbaviť príznakov, ktoré sa objavili po tom, čo ste lieky vysadili.

Predstavujem si ako by som sa cítila na Vašom mieste ja. Pravdepodobne by som cítila pocity ako smútok, frustráciu, hnev a pod. Hovorím si, že ocitnúť sa v situácii kedy máte pocit, že ste závislý a chcete sa tejto závislosti zbaviť, nie je jednoduché.

Zároveň premýšľam nad tým, kto Vám to vlastne lieky vystavil. Psychológ lieči rozhovorom a nemá právo predpisovať lieky. To má právo absolvent medicíny, konkrétne psychiater. Občas sa stáva, že klienti nie sú spokojný so svojím psychiatrom. Rovnako ako je to s inými doktormi, v prípade, že nedôverujete svojmu lekárovi, máte právo si vybrať iného psychiatra. Možno by Vám iný odborník pomohol so znižovaním dávok tak, aby to pre Vás nebolo tak nepríjemné. Mnoho psychiatrov uprednostňuje znižovanie dávok v dobe, kedy je to najskôr možné.

Takisto mi beží hlavou, že problémy, ktoré teraz cítite, môžu súvisieť aj s dlhšie vysadením liekom. Lieky, ktoré ovplyvňujú mozog a teda i psychické stavy, sú špecifické v tom, že pomerne dlho trvá ich pôsobenie i po ich vysadení. Bežne sa stáva, že ľudia pocítia ich vysadenie až po pol roku. Z toho dôvodu môže byť znižovanie dávok bez odbornej pomoci rizikové.

Žít s emóciami, ktoré ste popísal môže byť pre život náročné. Môžete sa skúsiť o svojej situácii porozprávať s niekým blízkym. Rozhovor mnohokrát pomôže uvoľniť emócie a ľudia sa po ňom cítia lepšie.

Na záver si dovolím predsa len Vám navrhnúť návštevu psychológa (ak už nejakého máte, môže to byť niekto nový). Psychológ Vám môže pomôcť riešiť príznaky podráždenosti, nervozity, pomôcť prekonať vnútorný nepokoj, a hľadať cesty ako sa znova dobre vyspať, prípadne Vám môže pomôcť nájsť spôsob ako sa zbaviť závislosti na psychickej úrovni.

Želám Vám, aby ste našli svoju bezpečnú cestu k menším dávkam liekov.

S pozdravom
Alžbeta Štefancová
http://www.aspsycholog.cz
Alžbeta
 
Príspevky: 2
Založený: So Nov 03, 2018 2:59 pm


Naspäť na Závislosti

cron