Styk otca s dietatom.

Styk otca s dietatom.

Odoslaťod rudka » Št Sep 09, 2010 3:02 pm

Dobry den,volam sa Peter a som uz styri mesiace v rozvodovom konani.Toto sa umelo natahuje z dovodu manzelkinej neumernej poziadavke na vyzivne 600,Eu mesacne.Dieta ma 8.5 roka a tym,ze este nie je sudne upraveny styk otca s dietatom,si manzelka robi co ju napadne.Dieta mi dava k dispozicii len ak jej to vyhovuje (ked ma dohodnuty program s kamaratmi).Je to o to horsie,ze pracujem v zahranici a nikdy dopredu neviem,kedy mam prist domov a kedy uvidim vlastne dieta.Dieta je silne pod vplyvom matky,co sa zacina prejavovat nerespektovanim autority otca,ked som vyzadoval plnenie povinnosti,napr.domace ulohy.Pri vzajomnej debate otvorilo otazku moznosti zmeny svojho priezviska (ktore ma po mne)a opakovane mi pripomina,ze akonahle bude mat 10 rokov,uz ma nebude musiet posluchat(???).Vyrozumel som,ze veri tomu,ze sa uz bude moct sama rozhodnut,ci pojde na vikend,ci prazdniny ku mne(????). Evidentne ju matka cielavedome a umyselne vedie k tomu,aby sa zrieklo vlastneho otca.Je to pre mna obrovska tragedia,pretoze som silno citovo viazany na dieta a neskutocne trpim uz tym,ze som odluceny pobytom v zahranici.Dlsie skutocnosti moj zufaly stav len znasobuju.
Chcem sa opytat,ci existuje nejaka prvna uprava,ktora dava 10 rocnemu dietatu moznost sa sama rozhodnut,s ktorym rodicom sa bude stykat.

Dakujem,
P.
rudka
 
Príspevky: 2
Založený: Št Sep 09, 2010 2:57 pm

Re: Styk otca s dietatom.

Odoslaťod Richard Gróf » Št Sep 09, 2010 7:34 pm

Dobrý deň,
keďže ide o pomerne komplexný problém, vyjadrím sa len k Vašej poslednej otázke. Zákon, ktorý upravuje, odkedy (alebo za akých okolností) dieťa môže samo rozhodnúť o tom, či sa chce alebo nechce s druhým rodičom stretávať, neexistuje. Na názor dieťaťa sa však naozaj reálne prihliada, a čím je staršie, tým viac. Keby Vás dieťa začalo reálne odmietať, môžu nastať dva základné scenáre...
... s iniciatívou vyjde rodič, ktorému je dieťa zverené (v tomto prípade matka). Nepáči sa mu rozsah alebo forma kontaktu, s druhým rodičom a iniciuje nové súdne pojednávanie o úprave práv a povinností k maloletému. Tento návrh na novú úpravu kontaktu môže byť v podstate kedykoľvek po právoplatnom súdnom rozhodnutí. Bude operovať práve tým, že došlo k zmene názoru dieťaťa a preto je treba styk nanovo upraviť. Dieťa bude podrobené psychologickému vyšetreniu, aby sa zistili skutočnosti, ktoré k tejto zmene (odmietaniu rodiča) motivujú. Súd na základe tohto posudku, ktorý prihliada aj na vek dieťa a jeho schopnosť posúdiť a vyjadriť svoje potreby, rozhodne o novej úprave alebo potvrdí starú.
... s iniciatívou vyjde rodič, ktorý má s dieťaťom upravený kontakt (v tomto prípade Vy). Nastáva to v tom prípade, keď dieťa pri preberaní jednoducho vyjadrí nevôľu odísť s Vami a od matky dobrovoľne neodíde. Rodič, ktorému je dieťa zverené, ho má zo zákona dieťa na stretnutie pripraviť, nemá však povinnosť dieťa ku kontaktu s druhým rodičom nútiť. V tomto prípade je druhý rodič (otec) v podstate bezbranný, lebo ak sa pokúsi odviesť dieťa násilím, len v ňom zosilní strach a stres z kontaktu a prvému rodičovi dá dobré argumenty o necitlivom zaobchádzaní. Privolanie polície (na výkon súdneho rozhodnutia) má na dieťa rovnako zlý dopad a navyše nič nevyrieši, lebo policajti dieťa násilne neodvedú. Ostáva len dať na súd oznámenie o marení súdneho rozhodnutia. Tu bude psychológ znova posudzovať príčiny, kvôli ktorým dieťa kontakt s druhým rodičom odmieta. Ak sa zistí zavinenie na strane prvého rodiča, môže mu uložiť pokutu a rozsah styku ponechať. Ak posúdi dôvody dieťa a prvého rodiča ako opodstatnené, môže nanovo upraviť kontakt s dieťaťom alebo v extrémnych prípadoch kontakt zakázať.

V oboch prípadoch platí, že čím staršie dieťa, tým viac sa jeho názor zohľadňuje. Neexistuje však nejaká pevná veková hranica (okrem dovŕšenia 18. roku), ktorá by dieťa robila plne kompetentné rozhodnúť o stretávaní sa s rodičmi (resp. druhým rodičom).
....viac o autorovi prispevku na http://www.onlinepsycholog.sk/o_mne.html
Richard Gróf
Site Admin
 
Príspevky: 101
Založený: Pi Júl 03, 2009 3:05 pm

Re: Styk otca s dietatom.

Odoslaťod rudka » Pi Sep 10, 2010 9:44 am

Dobry den,

dakujem pekne za vycerpavajucu odpoved.
Uprimne ocenujem Vasu snahu pomoct.

Vela stastia,

P.
rudka
 
Príspevky: 2
Založený: Št Sep 09, 2010 2:57 pm


Naspäť na Rozvod

cron