Pomočovanie

Pomočovanie

Odoslaťod Gabi S » Št Júl 09, 2009 5:51 am

Dobrý deň,chcem Vás poprosiť o radu. Mám problém so synom,má 13 rokov a absolútne neposlúcha.Mám tri deti on je najstarší potom dcéra 7rokov a syn 1rok. Je to tak,že je bordelár,nechce sa mu učiť,úplne do všetkého ho musím tlačiť. So sestrou sa stále kučkujú tá potom reve a keď ja mu pekne poviem aj viackrát on ma neposlúchne a už je toho veľa,mám taký gumený bič a už mu s ním šľahnem. Myslíte že sa spamätá vôbec nie:reve ako na hory a za chvíľu je to také isté.Strašne sa bojí bitky,ale aj napriek tomu neposlúchne. ja viem,že by som ho nemala byť,ale mám ich troch a je to dosť veľký nápor na nervy. No a problém je teda jeho správanie,ešte mi aj klame. No a potom večer sa počúra. Chodím s ním k nefrológovi,berie minirin melt,lenže on sa ešte o 22hod večer napije a ešte k tomu tá bitka.Či to nemá aj z toho,ja ho vôbec nechcem biť,trhá mi to srdce keď začne zjapať,ešte som sa ho ani nedotkla...
Chodíme po psychológoch od 6tich rokoch,mal mať odklad v škole,nakoniec som ho dala. V škole na 1.-4. to bolocelkom v pohode,aj keď mi učitelia hovorili,že sa nedokáže dlho sústrediť,je nepozorný on musí mať niekoho pri sebe. Je to ťažké,teraz ide do 8roč. prešiel s odretými ušami,učiť sa mu vôbec nechce,aj keď sprostý vôbec neni.Keby chcel,má aj dvojky.
Mňa hlavne trápi to počúravanie,prosím poraďte mi. Ešte chcem vyhľadať našu psychologičku,lenže teraz sú prázdniny tak neviem...Ešte Vám poviem,že mával také stavy,že ho ráno strašne bolela hlava,mával ako keby migrény,zvracal a točila sa mu. Ale to už prešlo.
Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.
Gabi S
 
Príspevky: 1
Založený: Št Júl 09, 2009 5:26 am

Re: Pomočovanie

Odoslaťod Richard Gróf » So Júl 11, 2009 7:05 pm

Na nocne pomocovanie deti existuje viacero odporuceni a rad s roznou ucinnostou. Medzi metodu s najlepsimi vysledkami vsak rozhodne patri enurekticky alarm. Je to zariadenie, ktore pri pomoceni spusti zvukovy signal a spaca zobudi. Princip liecby spociva v tom, ze tymto sposobom sa vytvara podmieneny reflex medzi nutkanim mocit a zobudenim sa. Teda po urcitom case (niekolko tyzdnov) by sa mal chlapec naucit zobudit sa sam vzdy, ked sa v jeho tele objavi potreba vyprazdnit mechur. Okrem toho samozrejme nie je dobre, ked chlapec pred spanim pije. Mal by pit dostatocne mnozstvo tekutin pocas celeho dna tak, aby vecer uz smad nepocitoval.

Kladiete si otazku, ci pomocovanie nemoze suvisiet aj s bitkami... Pomocovanie MOZE byt neurotickou reakciou na stres, ktory chlapec nie je schopny spracovat. Tento stres moze byt zo skoly, spominate, ze sa mu moc nedari, ze je zivy... mozno sa na neho kladu naroky, v ktorych nedokaze obstat, mozno ma konflikty s ucitelmi alebo spoluziakmi - to neviem. Iste vsak je, ze pravidelne domace bitky, z ktorych ma panicky strach, mu na vnutornom pokoji nepridaju. Preco vlastne chlapca bijete, ked vidite, ze bitka nema ziadny efekt.. ze aj ked sa jej boji, tak neposluchne a aj ked dostane, tak zachvilu je taky isty? Mozno by bolo dobre o tychto vychovnych temach pohovorit so psychologickou, ku ktorej chlapec chodi. Urcite sa vam spolu podari najst ine vychovne cesty, ktorymi sa bude dat chlapca usmernovat efektivnejsie. Tiez vela zavisi od atmosfery, ktoru doma mate. Malicke 1-rocne dieta urcite zoberie vela vasej energie a pozornosti, zmeni zauzivany chod domacnosti a niekedy aj charakter vztahov. Toto narocne obdobie tiez moze mat svoj podiel na chlapcovych problemoch. Pisete, ze je to vycerpavajuce pre Vas, ale takisto to moze byt aj pre deti. Rodina je siet vztahov, kde tazkosti jedneho pocituju vsetci, a naopak, ak jeden je stastny, pokojny a plny energie, ovplyvni to aj dalsich clenov rodiny. Nezabudnite teda aj na vlastnu regeneraciu a obnovu sil. Ako sa k tomu vsetkemu stavia Vas manzel/partner/otec? Podielate sa na vychove spolu alebo tuto narocnu ulohu nesiete hlavne Vy?
Zvracanie a bolesti hlavy mozu byt sposobene mnohymi fyzickymi pricinami a netreba podcenovat navstevu lekara, ale tiez mozu byt dalsim varovnym signalom prilis velkej zataze (zo skoly alebo z rodiny), ktoru chlapcova psychika nie je schopna uplne spracovat.

Mila Gabika, zelam Vam, nech cim skor najdete sposob vychovy, v ktorom sa nebudete citit vycerpana ani Vy, ani deti a samozrejme tiez uspesne vyliecenie chlapcovych nocnych tazkosti.
....viac o autorovi prispevku na http://www.onlinepsycholog.sk/o_mne.html
Richard Gróf
Site Admin
 
Príspevky: 101
Založený: Pi Júl 03, 2009 3:05 pm


Naspäť na Problémy so správaním a výchovou

cron