Svokra

Svokra

Odoslaťod kvietok » Št Aug 11, 2011 9:48 am

Dobry den,
hladam radu, lebo uz neviem ako situaciu riesit, potrebujem ziskat asi 'nadhlad.'
Som mamicka polrocneho synceka, a problemy so svokrou sa zacali uz pocas mojho tehotenstva. Zacalo to tym, ze mi do vsetkeho brblala ked sme sa stahovali s manzelom, napriklad o rozmiestneni nabytku stale trvala na svojom aj napriek tomu ze mne sa to tak nepacilo, opakovala to donekonecna a ukoncovala vyhlaseniami Vsak vy zistite, to vas nauci aj tak... aby zaklincovala 'svoju pravdu' ako za jedinu spravnu.
Tesne pred porodom sme sa vseobecne rozpravali o tom ako to bude po porode a vysvytlo, ze ona sa k nam chysta nastahovat a pomahat, co som ja teda rezolutne odmietla, a vysvetlila jej ze si nezelam nikoho prvych 6 tyzdnov doma, ze si budeme hladat rezim, zabehneme sa ako rodina a az potom mozno niekoho postupne pozveme... Pocas celeho sestonedelia vsak riesili svokrovci to, ze im pravidelne nevolam (co som nikdy predtym ani nerobila), tlacili na manzela aby mi dohovoril, dokonca svokor povedal mojej mame v mojej pritomnosti aby mi povedala aby som volala svokre a radila sa s nou o starostlivosti o dieta, ved aj ona je matka. Musim povedat, ze ja som velmi samostatny clovek, a rada sa sama ucim 'za jazdy'. Vzdy to bola moja silna stranka, ako samostatneho cloveka - ako v praci tak v sukromnom zivote, a teraz sa tu niekto snazi smenit moj zivot podla svojich predstav. Skoncilo to tak, ze sme sa s manzelom cele sestonedelie prehadali koli tomu, ze ma nemozu nutit do niecoho co mi neni prirodzene a este sposobom akym to vyzaduju je mi proti srsti.
Odvtedy svokra akoby nebrala do uvahy, ze my mame s manzelom svoj zivot, a chceme si nase dieta vychovavat a starat sa on ako uzname my. Prisla k nam domov, a ked videla ze malemu davam do prikrmov brokolicu, zacala riesit ze by som to nemala robit, a opat zacala 'prorokovat' ze ho z toho bude boliet brucho, a na moje argumenty iba opat zahlasila, ved ty sa naucis.
A najnovsia perlicka je, ked minule prisla synceka kocikovat, sama si otvorila klucom, ktory sme im dali iba pre pripad nudze, akoby sa nechumelilo. Ziaden respekt pre sukromie, vraj nas nechcela budit ked klopala, ale mne v prvom rade vadilo, ze nemala ani mat ten kluc so sebou, ani si ho bravat ked k nam ide. Nahradny kluc nie je pre nich, ale pre nas a ked som to povedala manzelovi, aby jej dohovoril, tak to zobrala osobne, a pravdepodobne do manzela vyryva, lebo vysvitlo ze sa s nou uz koli tomu par krat pohadal... No a na moje prekvapenie, manzel zahlasil ze ten kluc je malichernost, takze sme v tom neni jednotni. No podla mna je to dost podstatne, ked dam niekomu kluc pre pripad nudze, a niekto ho zacne pouzivat len tak, je predsa dolezite aby obaja manzelia suhlasili,nie iba jeden... A odvtedy sa uz iba hadame, ja sa svokre zacinam vyhybat, no manzel by tam rad chodil na nedelne obedy, co mne prekaza... Neviem uz ako dalej, je smutne ze sa hadame hlavne koli svokre... ale ocividne mame kazdy inu predstavu o fungovani nasej rodiny... a neviem ako to riesit... Rozhovory u nas nefunguju, vzdy sa velmi emotivne pohadame, pretoze argumentujeme stylom ty vzdy toto, a nikdy toto... no nejde nam to... co s tym? :cry:
kvietok
 
Príspevky: 2
Založený: Št Aug 11, 2011 9:30 am

Re: Svokra

Odoslaťod honest4 » Po Aug 22, 2011 3:31 pm

Ahoj..Nachádzaš sa v rovnakej situacii,ako mnoho iných mamičiek.So svokrami je to ťažké-sú 2 typy vzťahov-buď si rozumiete,alebo nie-neustále sa hádate..Bohužiaľ,u teba je to druhá možnosť.Ale to už sama vieš.Poďme k svokre..tá si myslí,že keď má už čo-to za sebou a vychovala tvojho syna,že je najmúdrejšia..možno má nejaké tie skúsenosti,ale to ešte neznamená,že si nevieš poradiť aj bez nej..pozvi svokru na kávu,sadnite si v kľude-bez synčeka a porozprávajte sa osamote..hlavne bez hádok a výčitiek..treba svokre pekne vysvetliť,že ona si vychovala svoje deti a že ty máš svoje dieťa a výchova spadá na teba-nie na ňu..treba jej jemne naznačiť,že jej by sa tiež nepáčilo,keby sa jej starali do výchovy tak,ako sa stará ona do teba..že isté rady-čo a ako sa starať o dieťa matka vycíti najlepšie sama,tak sa najlepšie naučí starostlivosti..dohodni sa s ňou,že z času na čas-jej zveríš do opatery synčeka,keď si niekam s manželom vyrazíte a budete potrebovať,aby ho postrážila..tak jej to aspoň z časti vynahradíš..súkromie spomeň tiež..vysvetli jej,že je nepríjemné,keď svojvoľne chodí do vášho domu niekto okrem teba a manžela..a to je už jedno,či je to ona,alebo svokor,sused,alebo ktokoľvek iný..jej by sa to tiež nepáčilo..Keď ti povie tú často spoínanú frázu- ,,však sa naučíš" -tak jej povedz že áno,človek sa učí na vlastných chybách,aby ich okúsil a potom už nezopakoval..si predsa matka a ona musí pochopiť,že o vlastné dieťa sa máš starať ty..s manželom sa tiež porozprávaj,povedz mu,že si samostatná,zvládaš to aj bez pomoci svokry,že starostlivosť o synčeka má jeho mama prenechať na teba..pokiaľ bude manžel stáť pri tebe,svokra si rýchlejšie uvedomí,že to,že sa stará je zbytočné a že keď sa nebude starať,predíde tým hádkam a nedorozumeniam..Svokry sa totiž radi vžívajú do úlohy opatrovateľky pokiaľ sa jedná o vnúčatá..Vracajú sa tým do čias,keď aj oni mali malé deti.No musia pochopiť,že je tu čas starať sa predovšetkým sami o seba..Prajem veľa šťastia pri riešení problému a nezabudnite mi napísať,ako to dopadlo:)
honest4
 
Príspevky: 3
Založený: Po Aug 22, 2011 2:32 pm

Re: Svokra

Odoslaťod kvietok » Po Jan 02, 2012 7:16 pm

Tak pisem po dlhsej dobe.
Svokre som sa snazila vysvetlit problem, avsak sa urazila a citila sa velmi dotknuta ze ten problem s klucom tak beriem. Najblizsie navstevy ani dnu k nam nechcela ist a spravala sa ako keby tam nebola vitana. Aj napriek tomu ze som sa snazila jej to taktne vysvetlit, ze tu nejde o nu ako taku, ale ze nase sukromie je nase sukromie a neni to prijemne ked pouziva nase kluce.
Popravde, celkove spravanie svokry ma uz od nej odradilo a priznam sa mam problem s nou zostat co i len sama v miestnosti. Som nervozna a napata cakam kedy zacne so svojimi recami. Manzel by bol rad, keby sme sa s jeho rodicmi stretavali castejsie, co viem pochopit, ale po kazdej navsteve sa citim ako zbity pes ze nemam chut tam chodit a pocuvat co a ako mame s dietatom robit... Niekedy si da povedat a snazi sa nepliest sa do toho, ale to je tak ojedinele...
Bohuzial cely vztah so svokrou je tak naruseny ze aj keby som potrebovala od nej pomoc, tak ju nechcem... nechcem totiz ju vo svojom okoli... :? a to aj napriek tomu ze si uvedomujem ze je dolezite aby mal syn so starymi rodicmi dobry vztah.
Da sa s tym nieco este robit?
kvietok
 
Príspevky: 2
Založený: Št Aug 11, 2011 9:30 am

Re: Svokra

Odoslaťod nestatna » Po Mar 05, 2012 2:56 pm

Dobry den, kvietok, citala som vas problem a ako by som videla seba.... myslim ze mame uplne rovnake problemy so svokrou ak chcete mozme si pisat cez mail, poradili by sme sa alebo aspon postazovali.
nestatna
 
Príspevky: 1
Založený: Po Mar 05, 2012 2:49 pm

Re: Svokra

Odoslaťod anna02 » So Sep 01, 2012 1:55 pm

Dobry aj ja chcem pridat trochu z mojho , mam svokru ktora svojich dvoch synou lubi viacej ako sebu sama ,tym chcem povedat ze cely jej zivot venovala im a ked su teraz zenaty sa nudi doma a chce sa starat o nase deti jej vnucence ako keby boli jej...svagrinu uz totalne ovlada jej- moj synovec travi u nich kazdy vykend aj cez tyzden tam chodi oni ho maju ako svojho a ked sa niekto nieco opyta rodicou ci bude Tobko chodit v skole na obedi alebo na kruzky....svokrovci odpovedaju za rodicov .....kedze ja som samostatna odjakziva tak este pred otehotnenim som vypravala ze ked budem mat dieta tak nie preto aby sa mi on druhy starali ,to svokru totalne vytacalo a dokonca revala (citovo chcela vydierat ) nikdy mi nic samozrejme do oci nepovedala vsetko riesila cez manzela tak sme sa doma ustavicne hadali , ze co som zasa hovorila ako som to myslela a ze oni ma lubia a ja som taka a taka ,, tak a jedneho dna my to doslo ze sa zbytocne vadime moj muz ma lubi ale lubi aj svoju mamu isla som to riesit vsetci spolu sme si sadli u svokrovcoch za stol,chcela som pocut co sa im nepaci a nie to za chrbatom riesit ked sa nemozem branit ani vyvratit jej zle argumenty .........samozrejme som ,,ta,, co zakazuje jej synovy jest u mamicky a ine blbe argumenty (jej muz ma jest doma ale moj muz jej syn ma jest u nej )tomu samozrejme tiez nerozumie a nechce pochopit... ,rozkazujem a zakazujem on je nestastny.....moj muz len čumel po chvyly sa postavil povedal ze viacej si to nezela aby sa do nas starala, ze on je stastny ona to zasa vyvracala ved ona vidi aky je nestastny... on videl ze bude len o tom istom furt mliet, svokor sa tiez vytocil povedal svokre ze nieie nic horsie ako ked sa svokra stara do mladych....tym sa to ukoncilo ona sa sprava od vtedy k nam ako k cudcim myslim ze sa nas najprv pyta ci s tym suhlasime atd...ale aj tak si stoji za svojim ze je jej syn pri mne nestastny ....ja som muzovi povedala ze bezomna k svokrovcom nepojde (lebo parkrat to este skusala ohovarat ma a klamat na mna) a jemu som povedala, ze ked on nebude so mnou drzat tak to mozme zabalit a nech ide byvat naspet k rodicom ,,,lebo vie ze moja sestra sa kvoli takej svokre rozviedla svagor nedrzal s manzelkou ale so svokrou....a ten koniec je to smutne sa pozerat na mladu rozvedenu rodinu,,,,,,,,,moj muz ma lubi aj nase dve deti tak hadam nam to vydrzi dlho ....a svokra nema sancu ,lebo ani moj muz to nedovoli a stoji pri mne..... aj ked mava chvilky ked si mysly ze sa svokra uz zmenila ....ale vzapeti ona spravi vzdy nedostojny vystup a sama sa zaklincuje tam kde aj bola a je na druhom mieste co ona nemoze vystat a pocopit ze uz neni matka ale babka ......a nemyslim si ze je dolezite aby si moje alebo ine deti udrziavali dobry vztah zo svokrovcami za kazdu cenu...su dolezitejsie veci a to aby sme si my rozumeli my ako manzelia a nie este aj aby to fungovalo s inymi ludmy ,ved len dvaja dospely maju co robit aby udrzaly svoj vztach funkcny a dlho funkcny v dnesnej dobe.......drzim palce vsetkym nevestam ...ja mam sestru tam je hnusna ,a vzdy bola hnusna svokra dohnala to k rozvodu .ale stale intriguje a vnucencom kida na mamu.....brat ma zenu a ta to ma uz pokazene s mojou matkou ale ja som na nevestinej strane a dohovaram mati aby ju nechala na pokoji , co sa nie vzdy podari...moj muz si vychadza dobre so svokrou ale jeho brat zo svokrou sa vobec nebavi ,a co mam kamaratky ani jedna si nerozumie zo svokrou a su len nestastne aj ked ty chlapi su aj na ich strane ale aj na mamickinej je to tam tazke...lebo tam len bojuju a same vojny a predbiehanie kto z koho chvala bohu ze to uz mam za sebou a je klud ...stretavame sa so svokrovcami ale na takej urovni ako vzdialeny pribuzny a mne sa to paci ziadne nervi....a ani uz nedopustim blizsi vztah lebo to trva uz 10rokov a ked som ju pustila blizsie zasa len intrigovala potvora ,ona sa nezmeni .....ani ja.....
anna02
 
Príspevky: 1
Založený: So Sep 01, 2012 1:00 pm

Re: Svokra

Odoslaťod Patrik15 » Pi Jan 03, 2014 9:00 pm

Dobry den chcel by som sa vas opytat co mam robit ked moja svokra mi rozbija manzelstvo v ktorom mame rok a pol rocnu dcerku.Moju manzelku(dceru)furt navadza nato aby sa somnou rozisla a ide na nu cez nasu dcerku ze neni primne spokojna atd.co vobec neni pravda a manzelka uz tak je na tom ze nevie co ma robit lebo mamamu rada ale aj mna miluje.Nechce prist o mna lebo vie ze niesom zly staram sa o nich aby im nic nechybalo ale svokra stale nieco ma protimne(nema ma rada),moja manzelka na nejake dlhy a aj cez to ju vydiera ze ked nepride naspet domou byvat nepomoze jej snimi.Ja uz nevlazdem nechcem sa snou rozis lebo dieta musi ma mat oboch rodicou.Jej mam je dvakrat rozvedena a neviem ci nechce aj ona preto aby aj jej dcera tak bola.Jak som tu nebol na Slovensku tak este ked som odchadzal prec na rok jej mama mi povedala ze sa o nu postara ale jak som sa vratl tak mi manzelka povedala ze raz ju mama vyhodila vonku z bytu aj 5 mesacnou dcerkou a zbalila im veci ze ma ist kde chce ze ja tu niesom a bude na ulici.Vtedy moja manzelka trpi nejakymi depresiami ale psychologicke nechce povedat ako sa mama ku nej chovala a ja si myslim ze depresie nedostala s materskej ale stoho ze ja som tu nebol a mam sa jej vyhrazala.Moja svokra vreska ako najata a neuvedomuje si ze je pri nej moja mala dcerka ale neviem ako mam dokazat mojej manzelke ze ona je ta zla ktora rozbija nasu vlastnu rodinu.Ja uz nemam silu ani nervy sa snou hadat a mojej manzelke hovorit ze ona je zla lebo ako nahle je snou zase sama ju zmanipuluje a zase je snou a mne zase neveri ale nechcem sa snou rozvies lebo mame spolu dcerku a milujem ju ale nehce skoncit s mamou ale neviem co mam robit a moja manzelka je niekedy takzle na tom psychicky ze neviem ci ju nenecham ale ona zacne plakat ze ma milue a nechce o mna pristani ja onu ale svokra neda nikdy pokoj a ona ju manipuluje je to silny manipuator.tak dufam ze mi poradite lebo poslednu dobu uz neviem ani normalne spat aniracovat v robote co mi svokra robi peklo zo zivota
Patrik15
 
Príspevky: 2
Založený: Pi Jan 03, 2014 8:56 pm

Re: Svokra

Odoslaťod januelik » Po Jan 06, 2014 10:16 am

Dobry den musim sa aj ja rozpisat aj ked som to nechcela ale mozno mi niekto poradi.byvali sme so svokrou 8rokov teraz mame vlastne byvanie ale v tom istom dome kde byva aj svokra.problem je v tom ze len co rano rozlepim oci mam ju u nas hovorim si ok.uz 3mesiac si uzivame s manzelom vytuzene byvanie ale svokra je neunavna robi kontroly den co den a aj noc:(od zufalstva som si zacala robit ciarky jej navstev a od rana do vecera je to 15x co k nam pride.ja som zufala.....manzelovi som hovorila ze toto neni v poriadku ze si zelam aby dal na dvere gulu ale co to vyriesi???ja sa viac nachodim jej otvarat.kazdy den sa s manzelom hadam a to len kvoli svokre:(((uz som aj povedala ze ak to bude takto dalej pokracovat tak zbalim malu a odidem.chcem tak vela ked si zelam mat sukromie????a uz ju tu mam opat:(dakujem za rady
januelik
 
Príspevky: 1
Založený: Po Jan 06, 2014 10:13 am


Naspäť na Vzťahy v širšej rodine

cron