zavislost na jedle?!

zavislost na jedle?!

Odoslaťod lia_sk » Po Aug 10, 2009 12:19 pm

Dobry den,
Nevedela som, kam dat moj prispevok, kedze bulimiou asi netrpim (nevraciam a nebyva mi zle), ale myslim, ze som zavisla na jedle, hlavne na sladkom. Casto mi chodi po mysli jedlo, hlavne sladke a bojim sa dedicnej cukrovky. Myslim, ze mam nezdravy zivotny styl, ale nedokazem to zmenit. Tolkokrat som sa pokusala jest jedla zdrave, ale nechutili mi, cvicit, ale neprinasalo mi to radost. Asi by som sa mala zamerat na nieco ine...mam sice male babatko, ktoremu venujem vacsinu casu, ale akosi sama zo seba nemam dobry pocit. Povahou som asi introvertny flegmatik a bojim sa, ze materskou sa to este prehlbi. Dakujem za odpoved...
lia_sk
 
Príspevky: 9
Založený: Po Aug 10, 2009 12:10 pm

Re: zavislost na jedle?!

Odoslaťod Richard Gróf » So Aug 15, 2009 9:33 am

Hmmm... zalezitosti okolo jedla mozu (a nemusia) niest mnoho vyznamov. Nejdem rozoberat vsetky.... ponuknem Vam tri z nich... jedlo ako odmena, jedlo ako trest a jedlo ako protest.

Ak ste na materskej... Vase moznosti zaujmov a sebarealizacie mozu byt znacne obmedzene... sladke sa tak moze stat nahradne uspokojenie za obykle potesenia, ktore chybaju. Ste v sucasnosti stastna a spokojna? Ak nie, skuste si aj pri dietati najist veci, ktore Vas bavia, naplnaju a prinasaju radost, pripadne riesit veci, ktore Vam sposobuju na cele vrasky...

Ak viete, ze mate dispoziciou na vazne ochorenie (cukrovka) a o svojom zivotnom style hovorite ako o nezdravom. Da sa na problem nahliadat ako na sebadestrukcne spravanie. Robite nieco o com ste, zda sa, presvedcena, ze Vam to ublizuje. To nacrtava moznost jedla ako akehosi trestu... Aky mate k sebe vztah? Ak sa na seba hnevate, citite nejaku vinu alebo nedostatocnost.... priciny mozu byt niekde tam.

Jedlo sa moze stat aj protestom proti narokom. Ak Vas nahodou do zdraveho zivotneho stylu tlaci manzel... jedenie aj napriek jeho nevoli moze byt sebapotvrdzovanim vasej vlastnej vole, vlastneho priestoru. Tento konflikt moze byt vsak aj intrapsychicky... teda medzi Vasimi roznymi castami... castou, ktora sa prisposobuje, je zodpovedna, chce zit podla noriem a pravidiel spolocnosti ("vela sladkeho skodi")... a castou, ktora je pozitkarska a nezodpovedna. V tomto pripade sa nastoluje otazka kolko priestoru si nechavate pre svoje pozitky, nezodpovednost a spontánnost (ktora je v kazdom z nas)? Nie je jedenie zakazaneho/nezdraveho sladkeho uz len poslednou bastou zodpovednostou utlacaneho dietata vo vnutri Vas? Ak ano, najdite oblasti, kde sa vnutorne dieta moze prejavit... byt hrave, spontanne a pozitkarske... potom mozno bude mat mensiu chut dokazovat si svoje naroky pojedanim sladkeho.

Napisala ste toho o sebe malo... tieto tri vyznamy su len fantazie, ktore mozu, ale samozrejme vobec nemusia mat prepojenie s Vasim zivotom.

Vase jedenie sladkeho - "zavislost" nemusi mat ziaden hlbsi vyznam ako ten, ze na materskej mate mozno zvysene energeticke naroky... kojenie, nosenie babatka, vsetky domace prace a povinnosti okolo ... zvyseny apetit moze byt prirodzenou reakciou na zvysene vydaje energie. Este ma napadlo, ze je zvlastne, ze Vam cvicenie nesposobuje radost, lebo cisto fyziologicky by malo. Tak rozmyslam, ci nemate velke ocakavania od diety alebo cvicenia... ze ak vysledky rychlo nevidiet, tak Vas to rozladi. Ak by to tak bolo, je dobre dat si realne ciastkove ciele. Teda namiesto.. prestanem jest sladke... tento tyzden znizim prijem sladkeho o 25%. Namiesto budem cvicit hodinu denne... budem cvicit 15 min. 2x denne a pod.
....viac o autorovi prispevku na http://www.onlinepsycholog.sk/o_mne.html
Richard Gróf
Site Admin
 
Príspevky: 101
Založený: Pi Júl 03, 2009 3:05 pm

Re: zavislost na jedle?!

Odoslaťod lia_sk » Po Sep 21, 2009 1:56 pm

Dobry den, Richard,
Ako tak pozeram, ludia tu maju aj vacsie starosti ako ja, ale aj tak Vam dakujem za cas na odpoved. Moj problem bude asi v tom, ze mam nizke sebavedomie, uz od puberty. To je spustac toho, ze si kompenzujem male nedostatky jedlom. Nastastie som nasla skveleho muza, ktory to vsetko chape a miluje ma taku, aka som, aj s tymi par kilami navyse. Zistila som, ze jem po tom, co som si nie ista spravnostou konania, takze je to asi ten "trest" o ktorom ste hovorili alebo naopak "ospravedlnenie" za nieco, co mozno len strasne vyzera v mojich ociach, ale asi nie je. Manzel hovori, ze som na seba prisna, ale to by som sa asi vedela ovladat. Mozno len som sa snazila naplnat vzdy predstavy inych a svoje som potlacala. V celku som ale stastna, mam dobru rodinu a aj 1-2 dobre priatelky, ale tie mi teraz asi dost chybaju. Su veci, ktore nedokazem povedat mame ani muzovi. Tak mozno nabuduce zase nieco napisem. Inak milujem turistiku a hoci je to s babatkom narocnejsie, lahke prechadzky v prirode si obcas doprajeme. Taktiez rada cita, babatko je dobre, tak mam na to obcas aj cas, ale je pravda, ze som bola intelektualnejsie zamerana a teraz je to zivot-realita a ziadne ulety do rise fantazie. Ale aj to ma svoje caro. Vsetko dobre!
lia_sk
 
Príspevky: 9
Založený: Po Aug 10, 2009 12:10 pm

Re: zavislost na jedle?!

Odoslaťod KucaPaca » St Okt 07, 2009 9:49 pm

Zdravim,

je sice pekne, ze mozno pozname pricinu prejedania sa, ale co s tym, ako to zastavit?! Ano, pytam sa, pretoze prave prejedanie sa patri medzi moje velke neresti. No vazne, pricin by som nasla habadej, ale myslim, ze hlavna pricina je jednoducho to, ze mi chuti - milujem sladke, slane, nezdrave, milujem vsak aj zdave jedla...hlavne, nech je toho vela! Som dokonala pôžitkárka - závisla hlavne na čokolade a na pocite, ze mi doslova stupa hladina cukru v krvi...a samozrejme nevynímajúc prijemny pocit plneho bruška :)

V poslednom case to vsak smeruje stale k horsiemu - davky cokolady alebo jej obdôb stale nekontolovatelne stupaju a az sama niekedy neverim, ze som z tolkeho mnozstva cukru trebars aj neupadla do komy. Okrem ineho, ked som doma, rada stale nieco pojedam az dokym niesom uplne plna...aj ked je to napriklad len salat s dresingom a s chlebom, zjem ho neuveritelne vela! Nie je mozne, aby to pokracovalo, ved je to strašné!!! Citim sa previnilo zakazdym, ked sa prejem. Raz som sa pokusila aj vyvratit zjedenu nutellu, ale velmi mi to neslo, tak som to vzdala.

Nechcem sa prejedat, naozaj nie. Kvoli postave aj kvoli zdraviu a navyse je to barbarske. Ale kto to ma vydrzat, tu neuveritelnu chut?? Toto by ste mi mohli poradit... vopred vdaka..
KucaPaca
 
Príspevky: 1
Založený: St Okt 07, 2009 9:22 pm

Re: zavislost na jedle?!

Odoslaťod lia_sk » Po Nov 02, 2009 2:16 pm

Ahoj KucaPaca,

Je mi celkom blizke to, o com pises. Mam podobne pocity, ked sa dobre "napapam". Zacinam si ale vsimat, ze jem hlavne vtedy, ked by som sa mala venovat nejakej neprijemnej povinnosti, aby som to oddialila alebo jednoducho, ked mam trochu volneho casu...Vtedy je to naozaj nekontrolovatelne! Mala by som asi tuto energiu obratit inde (vyupratovat byt, ozehlit, navarit...), ale asi potrebujem pocit spokojnosti sama so sebou ako splnenie takychto povinnosti, ktore sa odo mna ocakava. keby si chcela, mozme zacat so zmenou spolocne. Budeme si pisat, co sme zjedli a potom to vyhodnocovat (co sme nemuseli, co sme mohli namiesto tohospravit atd.) Co inak robis? Pracujes? Studujes? Mozno to stym suvisi. Ja som na materskej a takym sposobom "oddychujem"...Nuz co uz...
pa, Lia
lia_sk
 
Príspevky: 9
Založený: Po Aug 10, 2009 12:10 pm

Re: zavislost na jedle?!

Odoslaťod Anddrrea » Št Júl 28, 2011 11:06 am

od puberty som dosť pribrala, mám nadváhu a aj keď som skúšala rôzne diéty, keď sa hneď nedostavil výsledok, tak som to vzdala... nemám dobrú vytrvalosť... mám rada zdravú stravu, ale sladkosti a nezdravé veci milujem... koľko krát som si povedala: "nedám si tú čokoládu" ale jednoducho som sa na ňu vrhla ... ale myslím si, že toľko veľa jem možno aj preto, že keď doma vysedávam pri počítači, a ani nie, že by som sa nudila, ale proste viem, že je chladnička plná, tak spravím na ňu útok... na sladkosti si nájdem čas aj keď prídem zo školy a mám kopu učenia... ale keď nie som celý deň doma, že mám nejaké vybavovačky alebo som vonku s priateľmi a prídem domov, zistím, že som na jedlo celý deň ani nepomyslela, že som jedla o jednej, je sedem a hlad si začnem uvedomovať až keď prídem domov...
Anddrrea
 
Príspevky: 3
Založený: Št Júl 28, 2011 10:56 am

Re: zavislost na jedle?!

Odoslaťod Anddrrea » Št Júl 28, 2011 11:42 am

Keď som bola malá, tak rodičia dohliadali, aby som každý deň zjedla maximálne jednu sladkosť a nemohla som ju zjesť skôr, než som zjedla obed... len, keď som bola staršia tak už tak nedohliadali na moju stravu... takže som priberala, priberala a priberala, rodičia videli, že mi chutí a nechceli mi jedlo brať od úst... pred rokom som chcela skúsiť kavitáciu ( liposukcia, ale bezbolestná a neinvazívna, je to odstraňovanie tuku, pomocou ultrazvuku ) doktor mi zmeral tuk v tele, a povedal, že aj tak musím držať diétu a cvičiť, že mi nepomôže(kavitácia), pretože nemám len 5kíl nadváhu ale väčšiu... teraz mám 18, meriam tak 163 a počas maturít som ešte viac pribrala, čiže vážim 81kg, o mesiac chcem ísť na exotickú dovolenku, s chudými kamarátkami, čiže by som rada schudla aspoň tých 10kg... nech sa tam cítim dobre... snažím sa jesť všetko, čo je zdravé, z čoho nepriberiem ale čo mi aj chutí... čiže preferujem hlavne ovocie, pretože od malička moc rada mäso nejem... zeleninu jem len občas, pretože samotná mi nechutí ... pečivo nejem, sladkosti tiež nie... zvyknem si robievať dusenú brokolicu, karfiol k tomu zemiaky, alebo ovčí syr s uhorkou, raz za čas cottage cheese s cibuľkou a čiernym pečivom... alebo mrkvu s jablkami... viem, že ovocie by sa malo jesť ráno, pretože obsahuje cukry, ktoré treba cez deň spáliť a nemalo by sa jesť večer ale ja ho jem počas celého dňa, a vždy argumentujem tým, že aspoň nejem sladkosti a pečivo... a či už držím diétu, alebo nie, pijem len čistú vodu z vodovodu... zvykla som si na ňu a chutí mi najviac... kedysi som ju nechcela a keď už, tak som pila minerálku... ale teraz mi už chutí viac ako minerálky, ktoré sú aj nezdravé... keď som v reštaurácií tak si zvyknem dať vineu alebo pomarančový/jablkový džús... ale podľa toho aký, pretože niektoré z obchodu sú tak neskutočne sladké, že si ich musím riediť vodou... pred rokom som bola 2.x v živote u mcdonalda a dala som si tam coca-colu, pretože bola v cene, nechutila zle, ale nepijem ju rada, lebo normálne cítim jak mi z nej „mäknú zuby“ ... ale Američanom sa nečudujem, prečo je veľa z nich tak objemných... fastfoody dobre chutia a keď to ešte aj „zabijú“ cocacolou, ktorej si môžu načapovať koľko len chcú, takže vypijú pol litra pri jedle a keď odchádzajú, tak si ešte aj načapujú pol litra do auta...
A ešte mimochodom, v nemocnici mi neodporúčili držať diétu, pretože som slabá... keď som mala 9, tak som z tepla odpadla... a pred rokom som tiež odpadla, pretože som poriadne nejedla, doobeda len ovocie, ale hladná som nebola + som to ešte aj dostala v ten deň, preto som možno tiež cítila slabosť... ale keď som odpadla, tak som šla na vyšetrenia do nemocnice, nič mi nezistili, len že som slabá a že mám normálne jesť... preto som vlastne pred rokom prestala držať dietu, z ktorej som schudla za mesiac 7kíl... začala som zasa priberať, od januára som si povedala, vo februári začnem držať diétu, potom som si vo februári povedala, že začnem v marci, neskôr, že aj v apríli je čas, nie je sa kam ponáhľať... a vlastne takto to odkladám už asi 4 roky... ale teraz som sa konečne znova odhodlala, zatiaľ som schudla 2 kilá, tak dúfam, že to tak pôjde ďalej...
p.s. – ospravedlňujem sa za množstvo odbočení v mojom príspevku :roll:
Anddrrea
 
Príspevky: 3
Založený: Št Júl 28, 2011 10:56 am

Re: zavislost na jedle?!

Odoslaťod Anddrrea » Št Júl 28, 2011 11:47 am

hm a čo sa týka cvičenia, tak posilka alebo behanie ma nebaví... nudí ma to ... ale inak mám šport rada, volejbal, tenis, tanec, zumba, chcem vyskúšať aj jógu alebo pilates, mám rada korčule, lyže, snowboard, bicykel, milujem plávanie, jednoducho veľa druhov športov... ale schudnúť sa nedarí :|
Anddrrea
 
Príspevky: 3
Založený: Št Júl 28, 2011 10:56 am

Re: zavislost na jedle?!

Odoslaťod lia_sk » Ut Aug 23, 2011 12:29 pm

Mila Anddrrea, ako dopadla dovolenka? Snad fajn aj s chudymi kamoskami. Dufam, ze ste si to uzili a nemali cas sa s nimi porovnavat...;-) To je hrozne, tiez mam tendenciu sa porovnavat a nic dobre z toho nikdy nebolo, len frustracia. Tiez sa uz pomaly zmierujem s tym, ze modelka zo mna nebude a tyrat sa predstavou, aka by som mala byt...Myslim, ze ste inteligentna osobka a ste si vedoma svojich vnutornych kvalit. Ved s kym by sa porovnavali ti chudi, keby nebolo nas? Je to vsetko relativne, podstatne je asi citit sa dobre vo vlastnom tele a sem-tam mu nieco aj dopriat...:-)
lia_sk
 
Príspevky: 9
Založený: Po Aug 10, 2009 12:10 pm

Re: zavislost na jedle?!

Odoslaťod lia_sk » Pi Feb 24, 2012 3:38 pm

Dobry den,
Znovu sa po nejakom case ozyvam. Bohuzial sa u man nic az tak nezmenilo, az na to, ze s druhym dietatom je tu stale (a mozno aj vacsia) nachylnost na prejedanie sa. Som unavena a mam pocit, ze jedlom trochu dobijam stratenu energiu (aj ked viem, ze by sa dala dobit aj spankom alebo sportom...). Neviem, nejak mi je z toho vsetkeho nanic, stale sa obvinujem, som zo seba nestastna, leb oviem, ze nerobim dobre. Asi je to samotrestanie sa za to, ze nie som taka, aka by som chcela byt, teda s pevnou volou a odvahou postavit sa zoci-voci problemu. Uz som si skoro kupila aj potravinove doplnky na chudnutie, ktorym ale neverim. Mozno sa najde mlada mamicka s podobnym problemom, s ktourou by sme si mohli vymienat skusenosti (nie o plinekach atd.) a pocity a spolu sa snazili zaviest u seba zdravy zivotny styl...
dakujem...
lia_sk
 
Príspevky: 9
Založený: Po Aug 10, 2009 12:10 pm

Ďalšia

Naspäť na Závislosti

cron