Derealizácia a depersonalizácia

Derealizácia a depersonalizácia

Odoslaťod ronyxz » Ne Júl 12, 2009 9:18 pm

Dobry den..Trpel som dva mesiace derealizaciou a depersonalizaciou...Mal som pocit, ze som vo sne, ze vsetko je akesi nerealne, niektore farby som vnimal velmi ostro...Bolo to najma vo forme attackov spojenych so strasnou uzkostou z toho, ze sa zblaznim, atď....tieto stavy pomaly pominuli..No ostala mi akasi..Ako to povedať..Oddelenost myslienok..Vyskytovalo sa mi to aj v obdobi derealizacie, ked som to mal v najvacsom stadiu, vtedy som to mal neustale..Teraz to mam vzdy pred spanim..Proste lahnem si a myslienky mi koluju hlavou bez nejakeho podnetu...Inak je vsetko ok = spravanie, komunikacia, socialne zazivanie, citovost, atď.. Moze to byt este dosledok tejto poruchy? Vymizne to tak, ako ostatne symptomy?
ronyxz
 
Príspevky: 8
Založený: Ne Júl 12, 2009 9:14 pm

Re: Derealizácia a depersonalizácia

Odoslaťod Richard Gróf » Po Júl 13, 2009 8:54 pm

Dobry den... bohuzial Vas prispevok obsahuje prilis malo informacii na takuto odpoved. Mnohe dolezite fakty chybaju uplne... Co bolo pricinou Vasej derealizacie a depersonalizacie? Prispevok zaradujete sam do psychoz, pravdepodobne teda viete, ze tieto symptomy sa casto spajaju s diagnozou schizofrenie. "Oddelene myslienky" by mohli byt dalsim symptomom ale tiez vedlajsim efektom liecby... Derealizacia a depersonalizacia moze mat tiez rad inych pricin... intoxikaciu psychotropnymi latkami, depresiu, nadmerny stres, intenzivne nabozenske zazitky, neurologicke ochorenie a pod. Co Vam bolo diagnostikovane? Absolvoval ste nejaku liecbu? Uzivate v sucasnosti psychofarmaka? Ak ano, ake a aky dlhy cas? Ak by ste aj odpovedal na tieto zasadne otazky, stale je tu vela dalsich...
Uprimne povedane, prognozu Vasho stavu a ucinnost nasadenej liecby je najlepsie konzultovat s Vasim osetrujucim psychiatrom. Nedokazem Vam dat presnejsie informacie ako on. A ak ste doteraz kvoli tymto tazkostiam nikoho nekontaktoval, odporucam tak co najskor urobit. Moze sa jednat o symptom viacerych vaznych diagnoz.
....viac o autorovi prispevku na http://www.onlinepsycholog.sk/o_mne.html
Richard Gróf
Site Admin
 
Príspevky: 101
Založený: Pi Júl 03, 2009 3:05 pm

Re: Derealizácia a depersonalizácia

Odoslaťod ronyxz » Ut Júl 14, 2009 10:07 am

Richard Gróf napísal:Dobry den... bohuzial Vas prispevok obsahuje prilis malo informacii na takuto odpoved. Mnohe dolezite fakty chybaju uplne... Co bolo pricinou Vasej derealizacie a depersonalizacie? Prispevok zaradujete sam do psychoz, pravdepodobne teda viete, ze tieto symptomy sa casto spajaju s diagnozou schizofrenie. "Oddelene myslienky" by mohli byt dalsim symptomom ale tiez vedlajsim efektom liecby... Derealizacia a depersonalizacia moze mat tiez rad inych pricin... intoxikaciu psychotropnymi latkami, intenzivne nabozenske zazitky, neurologicke ochorenie a pod. Co Vam bolo diagnostikovane? Absolvoval ste nejaku liecbu? Uzivate v sucasnosti psychofarmaka? Ak ano, ake a aky dlhy cas? Ak by ste aj odpovedal na tieto zasadne otazky, stale je tu vela dalsich...
Uprimne povedane, prognozu Vasho stavu a ucinnost nasadenej liecby je najlepsie konzultovat s Vasim osetrujucim psychiatrom. Nedokazem Vam dat presnejsie informacie ako on. A ak ste doteraz kvoli tymto tazkostiam nikoho nekontaktoval, odporucam tak co najskor urobit. Moze sa jednat o symptom viacerych vaznych diagnoz.


Ano..Mam oficialne diagnostikovanu derealizaciu/depersonalizaciu..Bral som Fevarin, ale nepomahal, skor mi to zhorsoval, tak som to vysadil..Inak moja sestra mala tiez niekedy uplne toto iste co ja, presne tie iste symptomy, aj tu derealizaciu/depersonalizaciu..Podla Roshakovho testu mala diagnositkovanu uzkost..Brala aj Neurol, potom jej to vymizlo..A medzi psychozy som to zaradil preto, lebo lepsiu podkategoriu som nenašiel pre tento problem...
Ja neviem, som rozmyslal niekedy dost intenzivne, či to nie je schiza, moja psychologicka vravela ze na milion percent nie..
ronyxz
 
Príspevky: 8
Založený: Ne Júl 12, 2009 9:14 pm

Re: Derealizácia a depersonalizácia

Odoslaťod ronyxz » Ut Júl 14, 2009 10:09 am

A dalsia vec, so schizou sa vacsinou teda spaja socialna izolacia, socialna fobia, zmena spravania, atď...a toto na mna urcite nepasuje..
ronyxz
 
Príspevky: 8
Založený: Ne Júl 12, 2009 9:14 pm

Re: Derealizácia a depersonalizácia

Odoslaťod Richard Gróf » St Júl 15, 2009 12:20 pm

Ak si je Vasa psychologicka ista, tak to bude v poriadku. Schizofrenia nemusi byt ani tak o odklone od ludi (aj ked casto byva) ako o odklone od reality a to by si urcite vsimla. Navyse, ked o tom takto pisete a uvazujete, prevdepodobne Vam nechyba kriticky odstup od symptomov, ktory pri schizofrenii nebyva.

...pridavam odkaz na fajn clanok ohladne deralizacie http://depersonalizace.info/file/raszka ... nalezy.pdf

Clanok je vyborny, lebo autori v nom prehladne zhrnaju aktualnu odbornu diskusia. Zda sa, ronyxz, ze mate diagnozu, nad ktorej vysvetlenim si lamu zuby viaceri. Je to samostatny symptom alebo je sprievodnym javom inych fenomenov? Je to disociacia? - teda chrani pred prilisnym stresom alebo prilis silnymi emociami, tak ze ich roztiepi (oddeli myslenie a vnimanie od prezivania)? Alebo silne pocity vyvolava samotna derealizacia... napr. uzkost a strach? Aka je pricina? Genetika? Uzivanie drog? Trauma? Alebo sa to objavi len tak? Ked nebola preukazana efektivnost liekov... co pomaha? Vela otazok... Mna osobne by uprimne zaujimal Vas osobny nazor na to, ako vy vnimate odpovede na otazky, ktore ten clanok nastoluje. Ako to prebieha/lo u Vas? Ak by ste o tom mal chut nieco napisat... mozno by z toho mali uzitok aj ini ludia, co hladaju podobne odpovede.
....viac o autorovi prispevku na http://www.onlinepsycholog.sk/o_mne.html
Richard Gróf
Site Admin
 
Príspevky: 101
Založený: Pi Júl 03, 2009 3:05 pm

Re: Derealizácia a depersonalizácia

Odoslaťod ronyxz » St Júl 15, 2009 1:12 pm

Richard Gróf napísal:Ak si je Vasa psychologicka ista, tak to bude v poriadku. Schizofrenia nemusi byt ani tak o odklone od ludi (aj ked casto byva) ako o odklone od reality a to by si urcite vsimla. Navyse, ked o tom takto pisete a uvazujete, prevdepodobne Vam nechyba kriticky odstup od symptomov, ktory pri schizofrenii nebyva.

...pridavam odkaz na fajn clanok ohladne deralizacie http://depersonalizace.info/file/raszka ... nalezy.pdf

Clanok je vyborny, lebo autori v nom prehladne zhrnaju aktualnu odbornu diskusia. Zda sa, ronyxz, ze mate diagnozu, nad ktorej vysvetlenim si lamu zuby viaceri. Je to samostatny symptom alebo je sprievodnym javom inych fenomenov? Je to disociacia? - teda chrani pred prilisnym stresom alebo prilis silnymi emociami, tak ze ich roztiepi (oddeli myslenie a vnimanie od prezivania)? Alebo silne pocity vyvolava samotna derealizacia... napr. uzkost a strach? Aka je pricina? Genetika? Uzivanie drog? Trauma? Alebo sa to objavi len tak? Ked nebola preukazana efektivnost liekov... co pomaha? Vela otazok... Mna osobne by uprimne zaujimal Vas osobny nazor ronyxz na to, ako vy vnimate odpovede na otazky, ktore nastoluje ten clanok, ako to prebieha/lo u Vas. Ak by ste o tom mal chut nieco napisat... mozno by z toho mali uzitok aj ini ludia, co hladaju podobne odpovede.


Hmm, clanok je velmi dobry...U mna to prebiehalo po fajceni marihuany...Proste po piatich minutach taky stav na mna prisiel, ze zo sekundy na sekundu na mna prisla nenormalna derealizacia...Proste som vnimal vsetko ako sen, ako keby vsetko naokolo bola len rozpravka..nenormalne som sa vylakal...cital som predtym, ze z marihuany vznika schizofrenia..ale moc som sa tym nezaoberal, ani som moc nevedel, co to schiza je..Strasne som sa vylakal, vravel som kamosom, ze som sa zblaznil, nech zavolaju sanitku, ze asi umieram...Bolo to hrozne..Cas siel tak pomaly, srdce mi pumpovalo ako dive, ked som hovoril, vyznievalo mi to, ako keby som to nehovoril ja, chodil som ako robot, cas mi siel nenormalne pomaly, vnimal som vsetko tak, ako keby to bola rozpravka..Pamatam si este, ze na par sekund mi to ako keby vymizlo..Vtedy som aj povedal kamosovi "ty vole..uz som v pohode..to co mi preboha bolo??" ... ani som to nestihol dopovedat, a prislo to na mna zas..Na druhy den som sa hned zrana ako keby "nadvnasal" ,ked som chodil...Uz to nebolo take hrozne, ano, vzdy som vnimal okolity svet akosi ako z druheho sveta, ale nebolo to AZ TAKE...proste dalo sa to prezit...no pocity sa niekedy zintenzivnovali, niekedy zasa ustupovali..Tak po cca. mesiaci mi tie hlavne priciny vymizli...Ostalo mi vsak take "mihanie pred ocami" a zmena vnimania farieb..Niektore farby som vnimal strasne ostro, niektore zasa chabo..Potom som jeden den siel ku psychologicke...A zrazu to na mna prislo...Zrazu na mna dolahla akasi uzkost..Vravel som si v mysli "ty vole..co ked to dostanem?" .. spominal som si na tie najhorsie chvile s DR/DP a rozmyslal nad tym, ake to zasa bude...Proste ako keby som si to tym strachom z toho sam vyvolal..Zrazu to na mna prislo..Som vsetko vnimal ako sen, bolo mi nenormalne zle, myslel som, ze sa zblaznim..Bol som objednany na 13tu, bolo nejakych 12 hodin a psychologicka mala ist na obed, ale radsej ma zobrala a obed odlozila na neskor, lebo fakt som bol na tom hrozne..Myslim, ze vtedy by som to mohol charakterizovat aj ako panicky attack spojeny s DR/DP, kedze tie pocity boli fakt silne.. + mal som strasne sucho v ustach, tazko sa mi dychalo,atd..
Odvtedy to pomalinky ustupovalo a ustupovalo...Nejaky tyzden som mal este pred zaspavanim "oddelene myslenie"..teda myslienky mi kolovali hlavou bez nejakeho podnetu..Ale bolo to LEN pri zaspavani..a par sekund aj pri zobudzani..strasne ma aj to znepokojovalo.. Za ten cas som cele dni travil studovanim psychologickej literatury, cital som o vsetkych moznych poruchach, hlavne o schizofrenii, kedze z tej som mal priam panicky strach, ci som ju nahodou nedostal..Az potom som narazil na nejaku stranku o tejto poruche..Precital som si symptomy a vsetko na mna pasovalo...Aj psychologicka mi to diagnostikovala...Chvala bohu, minimalne od piatku nemam ani jeden symtom tejto poruchy uz vobec..Takze je to OK.. Inak moj pribeh mi dost pripomina toto =
http://www.help24.cz/index.php?page=cla ... e-cizincem
Podla mna...Liecit sa to neda preto,lebo su male peniaze venovane do vyskumu..Myslim ze len dve vyskumy na celom svete sa tejto poruche momentalne venuju (tak som to niekde cital)..na to, aby sa porucha mohla farmaceuticky liecit je potrebne zistit fyziologicku pricinu (podla mna).. a to zatial neprichadza v uvahu, nakolko vela ludi ani nevie, kde tuto poruchu radit.. Ale vrajze..Ked je DR/DP len pridruzene, da sa to vyliecit tak, ze sa odstrani hlavna porucha (napr. ked to ma niekto s uzkostou a vylieci tu uzkost, pominie aj DR/DP)..A DR/DP urcite vyvolava uzkost a depresie..Potom maju z toho aj psychologovia dilemu, ci tie depky a uzkost su pricinou toho alebo ci sa to len vyvolalo tou DR/DP..
A uzivanie drog a traumy su podla mna samozrejme takym spustacom..No chvalabohu to uz nemam...Zit s DR/DP je totalne peklo! V tom obdobi ani necitite, ze ste to vy...Tuto poruchu by som neprial ani tomu najvacsiemu nepriatelovi..

..
ronyxz
 
Príspevky: 8
Založený: Ne Júl 12, 2009 9:14 pm

Re: Derealizácia a depersonalizácia

Odoslaťod ronyxz » Št Júl 16, 2009 1:26 pm

Este pridavam link na test intenzity derealizacie a depersonalizacie..
Ked som to mal ja v tom horsom stadiu, vyslo mi myslim okolo 80 bodov...
ronyxz
 
Príspevky: 8
Založený: Ne Júl 12, 2009 9:14 pm

Re: Derealizácia a depersonalizácia

Odoslaťod ronyxz » Št Júl 16, 2009 1:26 pm

ronyxz
 
Príspevky: 8
Založený: Ne Júl 12, 2009 9:14 pm

Re: Derealizácia a depersonalizácia

Odoslaťod timwood » Po Júl 20, 2009 7:53 pm

tiez som fajcil kedysi THC a mal som tiez DP, ale rychlo som skoncil s hulenim, vyhladal psychiatra, povedal o co islo, spociatku nasadil Neurol a v podstate zanedlho to vymizlo. Potom neskor (kvoli stresu a studiu) som brat vyborny liek (este beriem stale) - Trittico. Je vyhradne indikovany na uzkosti, uzkostne stavy, kvoli rozdielnemu ucinku nez pri typickych SSRI liekoch. Proste je na inej baze, je zo vsetkych AD najmenej toxicky, velmi dobre znasany a ma minimum neziaducich ucinkov. Psychiater niesom ale na DP by som ti ho na beton nasadil. Skus sa na neho opytat, urcite ho vyskusaj.
timwood
 
Príspevky: 12
Založený: Ne Júl 19, 2009 9:51 am

Re: Derealizácia a depersonalizácia

Odoslaťod ronyxz » Ut Júl 21, 2009 12:14 pm

timwood napísal:tiez som fajcil kedysi THC a mal som tiez DP, ale rychlo som skoncil s hulenim, vyhladal psychiatra, povedal o co islo, spociatku nasadil Neurol a v podstate zanedlho to vymizlo. Potom neskor (kvoli stresu a studiu) som brat vyborny liek (este beriem stale) - Trittico. Je vyhradne indikovany na uzkosti, uzkostne stavy, kvoli rozdielnemu ucinku nez pri typickych SSRI liekoch. Proste je na inej baze, je zo vsetkych AD najmenej toxicky, velmi dobre znasany a ma minimum neziaducich ucinkov. Psychiater niesom ale na DP by som ti ho na beton nasadil. Skus sa na neho opytat, urcite ho vyskusaj.


No momentalne DR/DP nemam, ale diky za tip..Aspon budem vediet nabuduce, ked to na mna nebodaj zasa pride..
Ja to mozem mat tiez s najvacsou pravdepodobnostou spojene s uzkostou, nakolko uzkost mala diagnostikovanu moja sestra. ktorej to vyslo aj v Roshakovom teste.. mala tie iste problemy ako ja..uplne tie iste..
ronyxz
 
Príspevky: 8
Založený: Ne Júl 12, 2009 9:14 pm

Ďalšia

Naspäť na Psychózy

cron